آلانیا (Alanya) شهری ساحلی و تاریخی در ۱۳۵ کیلومتری شهر آنتالیا در کشور ترکیه است. در این شهر اماکن و جاذبه های تاریخی، توریستی و ساحلی فراوانی وجود دارند. شهر ساحلی آلانیا درواقع جزوی از منطقه آنتالیا است. یعنی بعد از گذشتن از مناطق زیبای بلک ، ماناوگات و سیده در آنتالیا به  شهر  آلانیا  می رسیم. آلانیا  با سواحل وسیع  و زیبای شنی ، هتل ها و رستورانهای متعدد و طبیعت بکر و زیبا یکی از توریستی ترین شهرهای جنوب ترکیه است که در کنار دریای مدیترانه واقع شده است. با توجه به نزدیکی به ایام نوروز 96 از همین حالا بهتر است به فکر تهیه تور آلانیا نوروز 96 باشید.

قلعه آلانیا تور ترکیه

آلانیا از یک طرف به دریا از طرف دیگر با  کوه های Taurus محاصره شده است و در بالاترین نقاط منطقه اختلاف سطح به 1000 متر نیز می رسد. جمعیت آلانیا 264000 است که از این تعداد 150000 نفر در مرکز شهر و مابقی در مناطق اطراف و حومه شهر آلانیا زندگی می کنند.از جمعیت مرکز شهر تقریبا نیمی اروپایی هستند.

تاریخچه شهر آلانیا

با استناد به استخوان ها و اسکلت های یافت شده از منطقه مابین روستاهای بادم آغاجی و حومه اوبا ،برخی مورخین معتقدند انسانهای ماقبل تاریخ در این منطقه زندگی میکردند و برخی نیز معتقد به اسکان کیلکیاها و پامفیلیاها در این سرزمین هستند. هیتهیتها و رومی ها از ساکنین و حکمرانان بعدی این خطه بوده اند.

آلانیا پس از دیدن اشغالها و جنگهای متعدد و خرابی های پیاپی، توسط رومی ها مجددا بنا شده است. در دوره بیزانسها این شهر کولونوروس نامیده میشد.

آب و هوای شهر آلانیا

آب وهوای آلانیا به گونه ای است که می توان بسیاری از گونه های گیاهی موجود در مناطق مختلف جهان را درآن یافت و پرورش داد. از جمله این گیاهان ودرختان میتوان به میوه هایی همچون پرتقال ، موز ، انواع سبزیجات و گیاهان موجود در هندوستان و آسیای شرقی و آفریقا مانند پاپایا ، گواوا ، آواکادو و انواع میوه های استوایی دیگر اشاره کرد.
آلانیا در تابستان دارای آب و هوای گرم و مرطوب و در زمستان گرم وخشک است. بهار و پاییز آلانیا دارای آب وهوای بی نظیر و معتدل مدیترانه ای می باشد. متوسط دمای هوای سالانه آلانیا، 19 درجه سانتیگراد ومتوسط دمای آب دریا در سال معادل 21 درجه می باشد.


گردشگری

آلانیا با داشتن سواحل دیدنی طولانی و پلاژهای گسترده،آثار و اماکن تاریخی،هتل و متل های مدرن،کافه ها و رستورانهای بی شمار،یکی از مراکز بی نظیر تفریحی و توریستی به شمار می آید. خیابان هایی که در امتداد ساحل آلانیا قرار دارد , پر از زستوران ها مغازه هایی است که 24 ساعته باز هستند به همین دلیل توریستی ترین منطقه آلانیا به حساب می آید. بیشترین توریست هایی که از آلانیا دیدن می کنند, از کشورهای آلمان، دانمارک، کشورهای اسکاندیناوی و روسیه هستند.

اگر به زیبایی غارهای طبیعی علاقه دارید، توصیه می شود حتما از غار داملاتاش بازدید فرمایید. در نزدیکی این غار میتوانید از موزه مردم شناسی نیز بازدید فرمایید. غار فسفری و مقر اسارت زنان توسط دزدان دریایی و غار عشاق و غار دختران، از دیگر غارهای دیدنی مجاور است که میتوانید با قایق از آنها بازدید فرمایید. در اولین نگاه به آلانیا ،قلعه سلجوقی بجای مانده از سده سیزدهم ، همانند تاجی بر سر شهر میدرخشد.

همچنین برج هشت ضلعی تاریخی کیزیل کوله از اماکن تاریخی و معروف این شهر است. تفرجگاه دیم چای در 15 کیلومتری شرق شهر آلانیا ، خنکای مطلوب و آرامشی ماندگار را در زیر سایه درختان با نوای زیبا و دل نشین جریان آب رودخانه را بهمراه آواز پرندگان، تقدیم خواهد کرد. سواحل زیبا و وسیع آلانیا با آبهای زلال و آفتاب درخشان ، یکی از بهترین سواحل کشور ترکیه به شمار میرود. این خطه با داشتن توامان آفتاب و دریا و کوه و جنگل و رودهای خود گویی نشانه ای از بهشت برین در این دنیاست.

اماکن دیدنی و جاذبه های توریستی و گردشگری شهر آلانیا

موزه باستان شناسی

در این موزه آثار باستانی متعلق به سالهای 625 قبل ازمیلاد، آثار برنزی و نگاره هایی به زبان فنیقی، آثار مرمری، سرامیکی، شیشه ای و موزاییک متعلق به رومی های دوره بیزانس(سده 5 تا 7 قبل از میلادمسیح)، نگاره های سفالین به زبان کارامان و همچنین آثار مختلف دوره کلاسیک، رم، بیزانس، سلجوقی، عثمانی و نهایتا دوره جمهوری در معرض نمایش عموم گردشگران میباشد.

در سالن مردم شناسی، آثار هنری، لوازم خانه، کارهای دستی، سلاحها، جواهرات، بشقابها وتاوه ها و آثار کشف شده از اطراف آلانیا مربوط به ترکهای مسلمان قرار دارد. جهت معرفی زندگی مردم بومی آلانیا، یک خانه با چیدمان و دکوراسیون آلانیایی بصورت نمادین در معرض نمایش می باشد.

موزه مردم شناسی

کیزیل کوله که در هم اکنون به عنوان سمبل و نماد شهر آلانیا خودنمایی میکند، در سال 1226 میلادی به مقاصد نظامی، جهت حفاظت از اسکله شهر آلانیا بنا شد و در زمره آثار هنری سلجوقیان قرار گرفت.پس از بازسازی این قلعه در سالهای 1951 تا 1953،این بنای مشهور محل نمایش دائمی فرش،لباس،بشقاب،تابه،اسلحه و سپس بعنوان موزه مردم شناسی شهر آلانیا مورد استفاده قرار گرفت. این موزه از مهم ترین جاهای دیدنی آلانیاست که مردم در تور آلانیا نوروز به آن سر می زنند.

قلعه آلانیا

قلعه آلانیا تنها قلعه محافظت شده از دوره سلجوقیان میباشد.این قلعه در سال 1225 میلادی در محل خرابه های باقیمانده از بناها و دژهای رومی، توسط علاء الدین کیقباد، یکی ازسلاطین سلجوقی بنا شد.

قلعه یا دژ شهر آلانیا


قلعه آلانیا
 همانند صندوقی گرانبها، کلیسای آگیوس جورجز، قصر سلطان علاء الدین، مسجد سلطان سلیمان، معبد آکشبه سلطان، حمام سلجوقی، انبارهای بدستن، آراستا، معبدزددی زینب، آب انبارهای کوچک وبزرگ، دیوارها وزندان وفانوس دریایی را در خود جای داده است.

کیزیل کوله

کیزیل کوله در سال 1226 میلادی در 5 طبقه و به شکل هشت ضلعی ساخته شد. از طبقات زیرین این برج آب انبار کیزیل کوله را تشکیل میدادند. درحال حاضر، طبقه اول برج ، مکان موزه مردم شناسی میباشد.

لرتیس-لرتی(خرابه های ماهموتلار)

خرابه های شهر مذکور در 22 کیلومتری شرق آلانیا شامل کلیساها، حمامها، آب انبارها، مراکز مسکونی، یک استادیوم تئاتر کوچک،معبد ستونی می باشد.

خرابه های سیدرا

این شهر 300 سال پیش از میلاد مسیح در محلی مابین کارگاجیک و سکی امروز،بالای یک تپه بنا شده است. نگاره های باقیمانده از شهر سیدرا حکایت از رومی بودن ساکنان این شهر میدهد.
ایوتاپه (شهر بندری آیتاپ)

ایوتاپه در 30 کیلومتری شرق آلانیا بنا شده است و یک بزرگراه مدرن در حاشیه ساحل مدیترانه شما را به این شهر رومی می رساند. نام این شهر به یادبود همسر شاه آنتیکوس، یوتاپه نامیده شده است. شهر ، دارای یک بندر کوچک 50 تا 100 متری میباشد.از بقایای محافظت شده و باقیمانده این شهر میتوان به بقایای جاده قدیمی و حمام ،کلیسا،نکروپل وآکروپل را نام برد.

بندر کشتی سازی سلجوق

بندر سلجوق که در سال 1228 احداث گردیده، 56.5 متر طول و 44 متر عمق داشته و داری 5 انبار میباشد. برای مقابله با هرگونه تهدید از سمت جنوب ، این تاسیسات با دو بارو و برج بالای انبار ها ، محافظت شده است.

قلعه یا مسجد سلیمانیه

مسجد سلیمانیه یکی از نمونه های بارز معماری دوره عثمانی در ترکیه می باشد که در قرن شانزدهم بنا شده است. پنجره ها و دربهای چوبی کنده کاری شده این مسجد ، نمادی از هنر چشم نواز دوره عثمانی می باشد.

مسجد امیر بدرالدین

این مسجد در سال 1227 توسط امیربدرالدین بنا شده است. مناره کوچک و منبر سنگی این مسجد، نمادی از هنر سنگ تراشان آن دوره میباشد.

مسجد آکشبه سلطان

آکشبه سلطان یکی از اولین فرماندهان قلعه آلانیا می باشد. مسجد مذکور به دستور او در سال 1230 بنا گردید. در سمت غربی مسجد مناره ای مخصوص و به سبک معماری وی موجود است.

مهمانسرای آلارا

این مهمانسرا در سال 1232 و بدستور سلطان علاءالدین کیقباد بنا گردید. مهمانسرای آلارا در دره آلارا که مرزی بین آلانیا و ماناوگات محسوب می شود، در فاصله 9 کیلومتری از خط ساحلی واقع شده است. مهمانسرای 2000 متر مربعی تماما از سنگهای تراشیده شده ساخته شده است. بنای نظامی، آبفشان، مسجد و حمام با وضعیت خوب فعلی ، ارزش دیدن را دارد. در صورتی که توروز آلانیا نوروز 96 را مدنظر دارید، بازدید از این مهمانسرا را نیز فراموش نکنید.

کاروانسرای شاراپسا

در کیلومتر 15 جاده آنتالیا-آلانیا واقع شده است.این تاسیسات در سالهای 1236 تا 1246 در زمینی به مساحت850 متر مربع و به دستور قیاس الدین کیخسرو دوم فرزند علاءالدین کیقباد بنا گردیده است.

غارها

غار داملاتاش
غار بویوک دیپسیز
غار چیمن ایچی
غار دیم
دیگر غارهای مهم