از جمله عجایب هفت گانه دنیا می توان به مسجد با شکوه و زیبای تاج محل هند اشاره کرد که در 200 کیلومتری از جنوب دهلی، پایتخت هند، در شهر آگرا واقع شده است. این مسجد که از زیباترین جاهای دیدنی هند بشمار می رود حدود سه قرن پیش بنا شده است و امروزه هزاران نفر برای تماشای آن به آگرا سفر می کنند، خصوصا مردم کشور ما نیز غالبا در ایام نوروز با تورهای نوروزی هند راهی این شهر می شوند.

تاج محل

این مسجد در حقیقت یک آرامگاه است که برای همسر ایرانی پنجمین شاه گورکانی هند، بانو بیگم بنا گردید. این بانو در زمان وضع حمل چهاردهمین فرزند خود در هنگام سفر جنگی فوت کرد و به دلیل عشق فراوان همسرش به او دستور داد تا این بنای مجلل را برای وی بسازند.

به هر طرف این مسجد که نگاه کنید می توانید ترکیبی زیبا از معماری ایرانی ، معماری هندی و اسلامی را با چشمان خود ببینید و لذت ببرید. بد نیست بدانید که حدود بیست هزار هنرمند از چندین کشور گوناگون همچون ایران ، شبه قاره هند و آناتولی در ساخت این مسجد مشارکت داشته اند و در اصل این مسلمانان بودند که فرهنگ ساختن مزار را به هندوستان انتقال دادند.

تاج محل

به گفته نویسنده کتاب شهرهای هندوستان، گیوین هامبلی، تاج محل یکی از ستایش برانگیزترین و غیرقابل وصف ترین معماری های موجود در جهان بشمار می رود که ذوق و سلیقه صفوی را می توان در همه جای آن مشاهده کرد، تا آنجا که حتی نوشته های روی سنگ قبر شاه جهان و همسرش نیز به زبان فارسی می باشند.

همچنین در دو طرف بنای اصلی نیز، دو بنای کوچک و قرینه شکل قرار گرفته اند. با این اوصاف حتما به شما پیشنهاد می کنیم که اگر قصد سفر به هند را دارید، بازدید از این مکان دیدنی را فراموش نکنید؛ بخصوص که نوروز 96 هم نزدیک است و بازار تورهای نوروزی هم هر روز داغ تر می شود.