یکی از معروف ترین آثار تاریخی شهر بدروم در ترکیه، مقبره هالیکارناسوس (Mausoleum at Halicarnassus) است که برای ماسولوس توسط زبده ترین معماران یونانی، پیتیس و ساتیروس ساخته شده بود. این قبره از آن جهت که به خدایان یونان باستان تقدیم شده بود، جایگاه بسیار خاص و ویژه ای در تاریخ دارد. تور نوروزی بدروم می تواند زمان بسیار ایده آلی برای بازدید از این بنای تاریخی باشد.

مقبره هالیکارناسوس در بدروم

در ۶۲۳ سال قبل از میلاد، "هالیکارناسوس" پایتخت پادشاهی بسیار کوچک منطقه ای قلمداد می شد که در ساحل آسیای صغیر واقع گردیده بود. در حدود ۳۷۷ سال پیش از میلاد حاکم منطقه درگذشت و عنوان پادشاهی به پسرش، ماسولوس رسید. بعد از به قدرت رسیدن، ماسولوس تصمیم گرفت یک پایتخت بسیار باشکوه و مجلل جدید بسازد. از این رو، او شهرستان هالیکارناسوس را انتخاب کرده و آن را مناسب برای یک شاهزاده جنگجو ساخت.

مقبره هالیکارناسوس در بدروم

ایده اولیه ساخت این آرامگاه توسط همسر و خواهر شاه، آرتمیسیا شکل گرفت. ملکه آرتمیسیا جهت قدردانی از همسرش، دستور ساخت این مقبره عظیم را برای وی در ۳۵۳ سال پیش از میلاد صادر نمود. برای ساخت این بنا بهترین و زبده ترین هنرمندان و مجسمه سازهای آن دوره را گرد هم آورد. در نهایت این آرامگاه بر روی یک تپه مشرف به شهرستان در حیاطی محصور شده بنا گردید. ارتفاع کلی این مقبره چیزی نزدیک به ۴۵ متر محاسبه شده است که از این مقدار، حدود ۲۰ متر مخصوص جایگاه مخصوص، ۱۲ متر جهت ستون ها، ۷ متر سقف هرمی و ۶ متر مربوط به مجسمه ارابه درنظر گرفته شده بود.

مقبره هالیکارناسوس در بدروم

زیبایی این بنای حیرت انگیز نه تنها به خاطر خود بنا بلکه بدلیل وجود مجسمه هایی است که در طبقات مختلف آن وجود دارند.  مقبره هالیکارناسوس که می توانید آن در تور بدروم ببینید، به مدت ۱۶ قرن در شرایط نسبتا خوبی برجای ماند تا اینکه یک زلزله باعث آسیب دیدن سقف و ستون های آن گردید. در پایان باید اشاره کنیم در صورتی که برای تعطیلات نوروز خود که تنها 4 ماه به آن باقی مانده، تور بدروم نوروز 96 را در نظر دارید، حتما از این بنا دیدن کنید.